»»بالابرهای غیر استاندارد جان مردم را تهدید می کند

بالابرهای غیر استاندارد جان مردم را تهدید می کند

نبود استانداردهای لازم باعث شده که در صنعت ساختمان غفلت های بسیاری ایجاد شود. از جمله نقاط معیوب ساختمان سازی آسانسورها و بالابرهای غیر استانداردی است که سالانه جان عده زیادی را می گیرد و در سال‌های اخیر بیشترین میزان حوادث شهری و ساختمانی را به خود اختصاص می دهد که متاسفانه منجر به حبس، جراحت و حتی فوت شهروندانی می‌شود که از این آسانسورهای معیوب استفاده می ‌کنند، در این رابطه گفت و گویی داشتیم با حسین صادقی قوام آبادی، یکی از فعالان با سابقه صنعت ساختمان ومدیرعامل شرکت فنی مهندسی رایان آسانبر سپاهان که معتقد است باید در این رابطه استاندارهای لازم رعایت شود و از شرکت های معتبر برای نصب و تجهیز آسانسورها کمک گرفته شود.
با وجود اهمیت آسانسور در زندگی های شهری و امروزی اما همچنان شاهد تعدد حوادث و بعضا فجایعی در حوزه آسانسور هستیم. به نظر شما علت چیست؟
با توجه به آمارهایی که وجود دارد نمی توان به این شکل گفت که حوادث در زمینه آسانسورها زیاد بوده است به این خاطر که در سال های اخیر استانداردسازی های سختگیرانه ای در این زمینه اعمال شده است و اگر گاها اتفاقی هم رخ داده، مربوط به بالابرهای غیر استانداردی بوده که تحت عنوان آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد. با این احوال صنعت آسانسور در سال های گذشته در زمینه نگارش استانداردهای مورد نیاز خود پیشگام شده و به همین دلیل صدمات آسانسوری تا حد زیادی کاهش یافته است. ۹۰درصد قطعات مورد استفاده در صنعت آسانسور در داخل تولید می شود و اکنون در تولید درب های اتوماتیک و کابین آسانسور مطابق استانداردهای روز اروپا هیچ مشکلی نداریم.
شاید به این خاطر است که آماری از این حوادث وجود ندارد، نه از سوی پلیس، نه آتش نشانی و نه شرکت های آسانسوری.
خب این آمارها در دست ما نیست و بیشتر مربوط به سیاست گذاری سازمان ها برای انتخاب و ارائه اطلاعات مربوط می شود و به عهده روابط عمومی سازمان ها است که طبیعتا سازمان های مربوطه آماده پاسخگویی به مراجع ذی صلاح هستند.
در دیگر سو وقتی ما از همکاران شما در صنف و صنعت آسانسور سوال می کنیم، پاسخ هایی که می دهند آنقدر شفاف و روشن نیست؟ دلیل این عدم شفافیت چیست؟
به نظر من باید در این زمینه با اندیشه و فکر روبرو شد. اینکه بخواهیم باعث تشویش اذهان عمومی شویم کار درستی نیست و با توجه به شناختی که از توانمندی های همکاران معتبرم در شرکتهای آسانسوری دارم درصورت نیاز به موارد یا مطالبی که از آنها آگاهی داشته باشند کاملا شفاف برخورد خواهند کرد.
با این تعاریف شما چه پیشنهادی برای مردم به عنوان کاربران و عمده ترین طیفی که با آسانسور سروکار دارند، دارید؟
یکی