»»خانه های عنکبوتی با مصالح بی کیفیت

خانه های عنکبوتی با مصالح بی کیفیت

هم اکنون به گفته بسیاری از کارشناسان اگر زلزله ای هر چند کوچک در اصفهان اتفاق بیافتد برخی از ساختمان ها یارای ماندن در برابرش را ندارند به این دلیل که بسیاری از پیمانکاران از قبل مصالح ساختمانی بی کیفیت، سود سرشاری به جیب می زنند ترجیح می دهند، با افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت مصالح از کیفیت کم کنند، اما این صرفه جویی مرگ آور ممکن است آوار شود روی سر شهروندانی که از همه جا بی خبرند. به همین دلیل تکلیف بافت فرسوده که روشن است، ساختمان های چند طبقه هم در معرض اتهام نداشتن ایمنی در برابر زلزله قرار می گیرند و معلوم نیست خسارات مالی و جانی که ایجاد می شود، چقدر خواهد بود.

بالارفتن مصالح ساختمانی از پله های قیمت، این روزها ساخت مسکن را تحت تاثیر قرار داده است، هزینه هایی که تن لرزان ساختمان ها را بیشتر از همیشه می لرزاند و عمر مفیدشان را فقط به یک دهه می رساند. ساختمان هایی که قرار است در برابر زلزله و بلایای طبیعی از خود مقاومت نشان دهند، اما به دلیل اینکه برخی از بساز بفروش ها سود را بر امنیت جان انسان ها ترجیح می دهند دچار مشکل شده اند، آنها از سر و ته قیمت ها می زنند و به این شکل مصالحی بی کیفیت را به ساختمان تزریق می کنند.
به اعتقاد حسین صادقى قوام آبادى، مدیرعامل شرکت فنى مهندسى رایان آسانبر سپاهان و فعال اقتصادی، ناهماهنگ بودن برخی از سازمان های ذیربط علت تاخیر در اجرای طرح وجود مجریان ذیصلاح در امر ساخت و ساز شده است، اما از آنجا که بی کیفیتی مصالح ساختمانی، با امنیت رابطه ای تنگاتنگ دارد، به همین خاطر باید در این موضوع با نگرشی دقیق تر به موضوع نگریست. چرا که اهمیت کیفیت ساخت، درباره کالایی که قرار است چند ده سال از آن استفاده شود، مساله ای است که نمی توان به راحتی از آن گذشت، به این سبب که ساختمان، کالایی است که به راحتی در دسترس مردم نیست و مسکن، همیشه جزء دغدغه های قشر محروم جامعه بوده است.
با تمام این ها، صنعت ساختمان به­عنوان یک صنعت اقتصادی، جوابگوی بسیاری از حرکت­های اقتصادی مرتبط با ساختمان است و به هر حال باید خلاء قانونی که در مورد این موضوع، به پای نظارت نوشته می شود، مورد توجه قرار گیرد، تا صنعتی که بسیاری از شغل ها به آن وابسته است به یک دفترچه سه برگی پروانه ساخت ختم نشود.
به گفته مصطفی بهبهانی، رئیس سابق کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان، افزایش صد در صدی برخی از مصالح تاثیر ویژه ای بر ایمنی ساخت و سازها می گذارد. البته بماند که مردم در ساخت خانه هایشان به هیچ وجه اهمال نمی کنند. این را می توانی از حرف های حسن، مردی ۴۷ ساله که در حال ساخت خانه است متوجه شوی: هرگز حاضر نیستم با صرفه جویی، خانه ای غیر ایمن بسازم.
هم اکنون من در یک آپارتمان ۶ طبقه مستاج